Co to jest potencjał wody REDOX?

Wskaźnik REDOX wody. Co to jest? To parametr wody, który nie jest tak powszechnie znany jak pH. Na podstawie pH najczęściej określana jest jakość wody. Jednak dla osób bardziej wgłębionych w tematykę istotnym elementem będzie także wspominany wskaźnik Redox.

Według wielu ekspertów to od niego zależy jakość wody. To czy ta jest uzdrawiająca czy ma odpowiednie działania, które są jej przypisywane i wreszcie – czy jest żywa czy alkaliczna. Jednak co właściwie określa ten parametr? Na butelkowanych wodach raczej trudno go spotkać. W tych dostępnych w kioskach czy małych sklepach to już w ogóle. Tymczasem Redox to wskaźnik jakości wody, który według wielu powinien być dostępną informacją na każdej wodzie. Mówi nam o tym czy woda ma zdolność wchodzenia w reakcje chemiczną określaną utlenianiem (oksydacją) czy też redukcją. Mierzy się go za pomocą wskaźnika ORP. Pochodzi on z Języka Angielskiego Oxydation Reduction Potential, czyli potencjał Redox. Mówiąc prostymi słowami, Redox to miara zdolności przyjmowania i oddawania elektronów wody.

Woda z wysokim potencjałem Redox jest substancją o właściwościach utleniających. Im większy poziom tym bardziej utleniający roztwór. Co to oznacza? Że taka woda jest bardziej szkodliwa dla zdrowia. W takiej wodzie mogą pojawiać się wolne rodniki, staje się ona więc wtedy niebezpieczna dla ludzkiego organizmu. Utleniane są najczęściej różne związki w wodzie. Pojawiają się też jednak reduktory do których zalicza się między innymi metal, wodór czy węgiel. Redukcja to przeciwieństwo utleniania wody. Elektrony przyłączane są przez jony lub atomy, a wtedy też noszą nazwę utleniaczy. Zalicza się do nich tlen czy kwasy. Więc, aby mogła zajść redukcja – woda potrzebują nadmiaru elektronów. Wtedy też poddana redukcji może wykazać ujemny wskaźnik ORP. A mówiąc najprościej – im bardziej ujemny potencjał Redox tym większa pewność, że woda jest zdrowa i lecznicza.

W internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat Redox. Wiele z nich wskazuje, że obecnie nie należy jedynie sugerować się podstawowymi informacjami i poziomem pH w wodzie na etykiecie. Należy wziąć pod lupę także potencjał Redox, by ten był ujemny.

Korzyści z wody o niskim potencjale Redox

Jedną z zalet picia wody o niskim potencjale Redox jest to, że daje długowieczność. Woda o takim potencjale wzmacnia odporność organizmu, pozwala przyswajać więcej witamin i minerałów, poprawia krążenie w organizmie, wspomaga pracę jelit i innych narządów.

Wykonano ciekawe badanie na temat potencjału Redox. Eksperymentowi poddano różne napoje. Między innymi wodę kranową, smakową, napój gazowany, wodę alkaliczną oraz wodę mineralną. W pierwszym etapie zmierzono poziom Ph, a potem potencjał Redox. W efekcie okazało się, że największe właściwości utleniające mają wody smakowe i gazowe. Najlepiej pod tym względem wypadła woda alkaliczna.

Potencjał Redox to pojęcie, które dopiero pojawia się w świadomości Polaków. Okazać się może, że wywoła spore zamieszanie i wpłynie na dystrybutorów wód mineralny ale i nie tylko. Teoria ma swoje podstawy i przeprowadzone badania. Tym bardziej wskazuje to zalety picia żywej wody czy wody alkalicznej. Tym bardziej udowodni korzyści jakie z tego płyną.