Wskaźnik REDOX wody. Co to jest? To parametr wody, który nie jest tak powszechnie znany jak pH. Na podstawie pH najczęściej określana jest jakość wody. Jednak dla osób bardziej wgłębionych w tematykę istotnym elementem będzie także wspominany wskaźnik Redox.
Według wielu ekspertów to od niego zależy jakość wody. To czy ta jest uzdrawiająca czy ma odpowiednie działania, które są jej przypisywane i wreszcie – czy jest żywa czy alkaliczna. Jednak co właściwie określa ten parametr? Na butelkowanych wodach raczej trudno go spotkać. W tych dostępnych w kioskach czy małych sklepach to już w ogóle. Tymczasem Redox to wskaźnik jakości wody, który według wielu powinien być dostępną informacją na każdej wodzie. Mówi nam o tym czy woda ma zdolność wchodzenia w reakcje chemiczną określaną utlenianiem (oksydacją) czy też redukcją. Mierzy się go za pomocą wskaźnika ORP. Pochodzi on z Języka Angielskiego Oxydation Reduction Potential, czyli potencjał Redox. Mówiąc prostymi słowami, Redox to miara zdolności przyjmowania i oddawania elektronów wody.
Woda z wysokim potencjałem Redox jest substancją o właściwościach utleniających. Im większy poziom tym bardziej utleniający roztwór. Co to oznacza? Że taka woda jest bardziej szkodliwa dla zdrowia. W takiej wodzie mogą pojawiać się wolne rodniki, staje się ona więc wtedy niebezpieczna dla ludzkiego organizmu. Utleniane są najczęściej różne związki w wodzie. Pojawiają się też jednak reduktory do których zalicza się między innymi metal, wodór czy węgiel. Redukcja to przeciwieństwo utleniania wody. Elektrony przyłączane są przez jony lub atomy, a wtedy też noszą nazwę utleniaczy. Zalicza się do nich tlen czy kwasy. Więc, aby mogła zajść redukcja – woda potrzebują nadmiaru elektronów. Wtedy też poddana redukcji może wykazać ujemny wskaźnik ORP. A mówiąc najprościej – im bardziej ujemny potencjał Redox tym większa pewność, że woda jest zdrowa i lecznicza.
W internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat Redox. Wiele z nich wskazuje, że obecnie nie należy jedynie sugerować się podstawowymi informacjami i poziomem pH w wodzie na etykiecie. Należy wziąć pod lupę także potencjał Redox, by ten był ujemny.
Korzyści z wody o niskim potencjale Redox
Jedną z zalet picia wody o niskim potencjale Redox jest to, że daje długowieczność. Woda o takim potencjale wzmacnia odporność organizmu, pozwala przyswajać więcej witamin i minerałów, poprawia krążenie w organizmie, wspomaga pracę jelit i innych narządów.
Wykonano ciekawe badanie na temat potencjału Redox. Eksperymentowi poddano różne napoje. Między innymi wodę kranową, smakową, napój gazowany, wodę alkaliczną oraz wodę mineralną. W pierwszym etapie zmierzono poziom Ph, a potem potencjał Redox. W efekcie okazało się, że największe właściwości utleniające mają wody smakowe i gazowe. Najlepiej pod tym względem wypadła woda alkaliczna.
Potencjał Redox to pojęcie, które dopiero pojawia się w świadomości Polaków. Okazać się może, że wywoła spore zamieszanie i wpłynie na dystrybutorów wód mineralny ale i nie tylko. Teoria ma swoje podstawy i przeprowadzone badania. Tym bardziej wskazuje to zalety picia żywej wody czy wody alkalicznej. Tym bardziej udowodni korzyści jakie z tego płyną.