Czy woda z kranu nadaje się do picia?

Na temat wody z kranu krąży wiele mitów. Jedni twierdzą, że jest dobra do picia, nawet lepsza niż woda butelkowana, inni z kolei, że nie powinno jej się pić, albo filtrować przez dzbanek lub specjalny filtr montowany do kranu. Jaka jest jednak prawda? Czy woda nadaje się do picia?

Co zawiera woda w kranie?

Skupmy się na początku na tym, jakie składniki i minerały można znaleźć w wodzie, która dostępna jest dla nas na co dzień. Woda dostarczana jest do naszych kranów z rzek, ujęć głębinowych czy okolicznych jezior. Trafić musi wpierw do stacji uzdatniającej, która filtruje i oczyszcza wodę, by ta mogła być zdatna do picia i codziennego użytkowania. Powstaje wiele pytań i teorii na ten temat, jedni zastanawiają się czy nie mają zbyt starych rur i powoduje to powstanie niechcianych mikroorganizmów, inni zaś, że to dobry patent na oszczędność. Średnio litr wody z kranu kosztuje około grosza, zaś woda butelkowana około dwóch złoty. Jednak, by czuć się bezpieczniej inwestują w specjalne filtry, które oczyszczają wodę. Działają one na zasadzie zatrzymywania zanieczyszczeń i pochłaniania niekorzystnych substancji chemicznych w wodzie z kranu. Jakie zawiera jednak składniki woda z kranu przed podstawowym oczyszczeniem?

W takiej wodzie znajduje się między innymi:

  • Wapń,
  • Magnez,
  • Sód,
  • Minimalne ilości cynku i miedzi,

 

Chlor w wodzie z kranu

W wodzie z kranu występuje także chlor. Nie jest on jednak niebezpieczny. Już w 1908 zaczęto stosować go w wodzie, przez co spadł odsetek osób chorych między innymi na gruźlice, która swego czasu była nieuleczalną chorobą. Chlorowanie to obecnie jeden z podstawowych sposobów na dezynfekcje wody. Jest on potrzebny ale ma także swoje  wady. Sama dezynfekcja i uzdatnianie w ody w kranach to warunek konieczny. Chlor doskonale sobie z tym radzi. Sam w sobie jest pierwiastkiem toksycznym i choć w niewielkiej ilości nie jest zagrożeniem, to w trakcie łączenia go z innymi substancjami może mieć działania toksyczne. Dodatkowo, znacznie pogarsza smak wody i jej zapach. Jest wyczuwalny zwłaszcza w momencie dezynfekcji sieci wodociągowej. Nie jest też najlepsza nawet do kąpieli, negatywnie wpływa na skórę, przesuszając ją, powodując liczne zaczerwieniania, a nawet świąd skóry.

 

Uzdatniona woda z kranu

Najbezpieczniejsza wersja kranówki, to ta która pochodzi z wód głębinowych. Wód, które często są idealnie czyste i nie wymagają specjalnie uzdatniania. Niestety nie ma już zbyt wielu miejsc z których wydobywa się taką wodę. Obecnie większa część jest zniszczona lub zanieczyszczona przez człowieka, przez co jej naturalne składniki tracą na wartości, a sama woda dostarcza ich zdecydowanie mniej.

 

Czy można pić wodę z kranu?

W większości przypadków nie stanowi to zagrożenia. Zawsze można wykonać badanie wody, by sprawdzić stan jej zanieczyszczenia. Można wspomóc się wspomnianymi filtrami bądź co było by najkorzystniejsze, uzdatniać wodę za pomocą specjalnie przygotowanego do tego urządzenia, takiego jak aktywny kubek czy aktywna podstawka. To zapewni nam pewność, że nasza woda po pierwsze zostanie oczyszczona z niekorzystnych substancji, a dodatkowo za pomocą aktywnych podstawek, bądź całego systemu zostanie uzdatniona i jej wartość pH wzrośnie, przez co korzystnie wpłynie na nasz organizm. Warto pamiętać, że czysta woda to taka, która jest bezbarwna, klarowna i nie ma zapachu. Te zmiany mogą powodować liczne związki chemiczne, które pochodzą ze ścieków. Substancji przedostających się z gleby czy związki żelaza.