5 ciekawostek o Morzu Bałtyckim

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Morze Bałtyckie doskonale jest znane wszystkim Polakom. W końcu to nasze Morze! Nie jest zbyt wielkie, a i orek czy delfinów w nim nie znajdziemy, no chyba, że napotkamy na jakąś przybłędę. Ale jest nasze i warto coś o nim wiedzieć.

Z skąd się wzięła nazwa „Morze Bałtyckie?”

Nazwa naszego Morza, czyli „Bałtyk” (Mare Balticum) pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiego słowa „blato”, co przetłumaczyć można jako „wielka, słona woda”. Pierwszy raz według badań zostało użyte już w IX wieku. Jednak w naszym kraju przyjęło się dopiero około wieku XIX. Nazywane było także Morzem Śródlądowym, a to z tego powodu, że z każdej strony otoczone jest lądem. Łączy się z Morzem północnym jedynie dzięki kilku płytkim cieśninom.

Głębokość Bałtyku

Nie tylko cieśniny w Bałtyku są płytkie, ale i samo morze! Jego średnia głębokość to około 53 metrów. Owszem zdarzają się głębsze miejsca, chociażby najgłębszy punkt którym jest Głębia Landsort w którym głębokość wynosi aż 549 metrów. Jednak by porównać nasze morze z innymi, weźmy dla przykładu na przykład Morze Kaspijskie, którego średnia głębokość to około 180 m. Nie mówiąc o Morzu Czarnym, które średnio ma 1315 metrów.

Bałtyk jest najmłodszym morzem na naszej planecie

Jego wiek liczony jest na około 12 tysięcy lat. Patrząc na wiek chociażby naszej planety jest to naprawdę nie wiele. Ten który znamy dziś, uformował się dopiero… 3 tysiące lat temu! W swoim okresie historycznym był także wielkim jeziorem, bo przez pewien czas nie był związany żadną cieśniną z oceanem. Powstał na wskutek cofających się lodowców, które stopniały i uformowały wielkie jezioro, którym obecnie jest nasz Bałtyk.

Morze Bałtyckie jest najsłodszym morzem

Zasolenie naszego Morza w Zatoce Gdańskiej szacuje się na 7 promili. To praktycznie 5 razy mniej niż średnie zasolenie oceanu! Przyczyną tego stanu są niskie temperatury, przez co woda paruje w małym stopniu. A to oznacza także, że Bałtyk jest ubogi w związki mineralne.

Zanieczyszczenia w Morzu Bałtyckim

Niestety nasze Morze znajduje się na wysokiej pozycji w niechlubnym rankingu zanieczyszczeń. Wraz z Morzem Śródziemnym jest jednym z najbardziej brudnych zbiorników wodnych na świecie. Organizacja ekologiczna WWF od wielu lat stara się walczyć z wylewaniem zanieczyszczeń do Bałtyku. Ograniczenia te miały wpłynąć między innymi na promy i statki pasażerskie, by te nie pozbywały się zanieczyszczeń do wody. Prawo zezwala jedynie na to w momencie, gdy statek znajduje się 12 mil morskich od brzegu. Jednak to nie jedyny problem. Nasz Bałtyk jest malutki, więc w momencie gdy dostają się do niego zanieczyszczenia z rzek, gdzie znajdują się między innymi fosfor pochodzący z nawozów sztucznych stosowanych przez rolników, czy wypływ ścieków z dużych aglomeracji umieszczonych nad morzem – nie jest w stanie sobie poradzić z taką ilością. Może gdyby miał lepszą możliwość wymiany wód z oceanami przez uzyskanie większych cieśnin było by lepiej, ale póki co, trzeba robić co się da, by jak najlepiej zadbać o nasze Morze Bałtyckie.