Baseny termalne – czym są i czy warto korzystać?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Baseny termalny, a w skrócie mówiąc termy. Cieszą się w Polsce w ostatnich latach coraz większą popularnością. Standardem dorównują, a nawet powoli starają się przegonić zagraniczne odpowiedniki. Uzdrowisk z termami stale przybywa, a każdy z nich ma różne oferty.

Baseny termalne w naszym kraju zostały już docenione wielokrotnie. Wszystko między innymi za sprawą ich właściwości zdrowotnych. Wykorzystuje się je między innymi do leczenia objawów wszelakich schorzeń. Przypisuje się im działania wewnętrzne jak i zewnętrzne. Posiadają liczne substancje biochemiczne, które mają szeroki wachlarz działań terapeutycznych. Skutecznie wspomagają leczenie chorób skóry, dróg oddechowych, pomagają w powrocie do sprawności fizycznej czy wspomagają układ krążenia.

Skład wody termalnej

Z czego składają się wody termalne? Z wielu bogatych minerałów, które pochodzą z głębokich warstw ziemi. Dzięki temu, że znajduje się w zamknięciu, nasycona jest licznymi związkami chemicznymi i minerałami. Zaliczyć do nich można:

  • Potas,
  • Żelazo,
  • Magnez,
  • Krzem,
  • Siarkę,
  • Chrom,
  • Selen,
  • Wapń,
  • Lit,
  • Mangan.

Dzięki takiemu bogactwu minerałów i substancji chemicznych, woda termalna posiada wymienione właściwości. Z stąd też polecana jest nie tylko osobom z licznymi schorzeniami czy problemami fizycznymi, ale też dla osób starszych, które dodatkowo z racji wieku potrzebują takich substancji dla poprawienia bądź utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia.

Jak woda termalna wpływa na zdrowie?

Jak wspomnieliśmy wyżej, baseny termalne polecane są także dla osób starszych. Powodem jest to, że mają działania nie tylko pomagające leczyć określone schorzenia, ale także działają profilaktycznie. Dzięki temu wspomagają ludzki organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Wymienione składniki wspomagają pracę serca, poprawiają metabolizm, łagodzą bóle mięśni i stawów, co dla osób starszych może być bardzo zalecane. Dodatkowo regulują tętno i pomagają pokonać bezsenność. I co bardzo ważne – relaksują. W dobie dzisiejszego tempa pracy taki relaks dla organizmu jest wręcz wskazany.

Wielu specjalistów zleca takie kąpiele także osobom, które są po zabiegach operacyjnych, przebyli poważną chorobę albo przechodzą rehabilitację. Dużą korzyść z takich kąpieli mogą również mieć Panie. Bowiem woda termalna doskonale wpływa na skórę. Poprawia jej wygląd i kondycje. Przez to skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta, a Panie mogą znów się odmłodzić.

Z skąd się bierze wodę termalną?

Najprościej mówiąc wodę termalną pozyskuje się z podziemnego źródła. Schowane są bardzo głęboko we wnętrzu naszej planety. Znajduje się tam magma, której temperatura wynosi aż od 650 do 1250 stopni Celsjusza! To właśnie dzięki działaniu tak wysokiej temperatury, mamy możliwość korzystania z wody termalnej, której temperatura z koeli waha się od 20 aż do 90 stopni Celsjusza!

Popularne baseny termalne w Polsce

W naszym kraju jak wspomnieliśmy we wstępnie tego wpisu, pojawia się coraz więcej basenów termalnych, a te cieszą się ogromną popularnością.

Termy Chochołowskie

To jedne z najpopularniejszych term w naszym kraju. Znajdują się w Chochołowie w Województwie Małopolskim, gdzie wokół rozprzestrzenia się piękny widok gór. Wydobywana jest tam woda z głębokości praktycznie 3600 m, która bogata jest w wiele mikroskładników takich jak wapń, siarka czy magnez. Znajduje się tam około 30 basenów – są te zewnętrzne i wewnętrzne. Frajdę znajdą także zawodowi pływacy, którzy mają dostęp do basenu pływackiego.

Prócz term chochołowskim znaleźć w naszym kraju można jeszcze wiele innych ciekawych miejsc na przykład, Termy na Podhalu, gdzie pierwszy odwiert wykonany został już w 981 roku, a wydobywana woda jest nawet z głębokości 5261 m! czy na przykład Termy Mszczonów w których woda wynosi około 34 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć jeszcze o Termach Maltańskich czy Uniejów.