Eksperyment z wodą i ryżem

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jeden z najsłynniejszych eksperymentów, który sugeruje, że woda posiada zdolność do magazynowania informacji, a w tym posiadania uczuć i świadomości. Eksperyment ten jest bardzo znany, wspominaliśmy o nim już w jednym z artykułów.

Wszystko z inicjatywy Masaru Emoto. Japońskiego naukowca, który poświęcił swoje życie by badać tajemnice wody. Powstały nawet liczne książki, które także pojawiły się w Polsce. Między innymi „Woda. Obraz Energii Życia”. Pierwsze eksperymenty z wodą polegały na zamrażanie ich w temperaturze do -5 stopni Celcjusza, a następnie dalszej analizie kryształów pod mikroskopem. Okazało się, że kryształy różniły się od siebie. Inaczej wyglądały te pochodzące z czystej źródlanej wody, a inaczej z wody zanieczyszczone. Mało tego, dodatkowo okazało się, że ich struktura różniła się też w zależności od tego, jakim działaniom były poddane. Dokładni chodzi między innymi o słowo mówione i dźwięki.

Woda, która była poddawana tzw. „pozytywnym” emocją, do której mówiło się dobre słowa takie jak „Kocham Cię”, mądrość, anioł czy grzeczność tworzyła idealne kryształy, takie jak z najczystszej wody. W sytuacji, gdy padały jednak słowa „negatywne”, takie jak nienawiść, złość, wojna czy nienawidzę Cię – stawały się rozlane, niewyraźne i niepełne.

Ten eksperyment odtworzyło wielu internatów i jakie było zdziwienie, gdy okazało się, że faktycznie to działa.

Jak wykonać eksperyment z wodą i ryżem?

Na początek potrzebne są dwie paczki ryżu o takich samych proporcjach. Należy go ugotować i ostudzić. Następnie przełożyć do dwóch różnych słoikach o takich samych rozmiarach i z taką samą ilością wody. Obydwa słoiki powinny być wcześniej także wyparzone i wyczyszczone – tak, żeby była pewność, że nie znajdują się w nich bakterie.

Tak gotowe słoiki zakręcamy. Następnie umieszczamy na nich karteczki. Na jednym powinno być to słowo związane z dobrymi emocjami, np. „Kocham Cię”. Na drugim coś z negatywnymi emocjami, np. „Nienawidzę Cię”. Słoiki umieszczamy na półce, szafce – w dowolnym miejscu tak, żeby miały identyczne warunki.

Kolejna część eksperymentu

W kolejnych dniach trzeba jednak poświęcić trochę czasu obydwu słoikom. Najlepiej raz dziennie chociaż podejść do każdego z osobna i przywitać się z nim w odpowiedni sposób. Przy tym pozytywnym, można powiedzieć coś miłego albo przeczytać słowo na kartce. Przy drugim podobnie, można go obrazić, ze złościć się, dać upust nerwom lub po prostu przeczytać kartkę.

Efekty powinny pojawić się po kilkunastu dniach.

Wiele osób komentuje ten eksperyment jako coś śmiesznego i żałosnego, chociaż nigdy go nie wykonały. Jednak osoby, które to zrobiło – szybko zmieniły zdanie. Warto więc spróbować.