Jak oszczędzać wodę?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Oszczędzanie wody to istotny element ochrony środowiska jak i większe oszczędności każdego miesiąca. Tym sposobem dbamy o nasz świat i własny portfel. Dzięki temu też żyjemy bardziej ekologicznie. Jakie są sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody?

Nie napiszemy wam o cieknącym kranie w kuchni. To zbyt oczywiste, a rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy naprawić kran. Jeżeli sami tego nie potrafimy zrobić to o pomoc można poprosić szwagra bądź wezwać specjalistę. Skupmy się jednak na bardziej praktycznych aspektach oszczędności wody.

Po pierwsze wybierz prysznic zamiast wanny.

Kąpiel w wannie jest bardzo relaksująca. Duża ilość płynów, piany, lampka wina i relaksujący moment. Czy jednak taka kąpiel jest konieczna każdego dnia? Czy nie będzie ona przyjemniejsza na przykład po całym ciężkim tygodniu jako forma regeneracji? Podczas kąpieli w wannie o standardowych wymiarach, czyli 160-170 cm długości, przeciętny człowiek zużywa około 170 litrów wody. Przy 4 minutowych prysznicu zużywa się około 40 litrów. Matematyka tutaj jest prosta – 3 prysznice kosztują mniej niż 1 długa kąpiel. Jeżeli skrócisz prysznic nawet do 3 minut (a jest to możliwe) tym bardziej zaoszczędzisz i z czystym sumieniem przygotujesz sobie na koniec tygodnia przyjemną kąpiel.

Wykorzystanie wody drugi raz

Raz użytą wodę można wykorzystać ponownie? Ależ oczywiście. Po kąpieli wodę możesz nalać do wiaderka i umyć podłogi. A może nawet samochód? Możesz nią spłukać także toaletę. Wodę można wykorzystać także z suszarki bębnowej. Po suszeniu można podlać nią na przykład kwiaty. Nikt nie karze się w niej kąpać drugi raz, albo tym bardziej prać w niej ubrania ale toaletę taką wodą śmiało można spłukać!

Zakręcaj wodę

Myjesz zęby? Myjesz garnki? W trakcie szorowania zębów zakręć kran. Wiele osób szczotkuje zęby kilka minut, a w tym czasie z kranu ciągle płynie woda. Tak samo przy myciu garnków. Szorujemy jeden garnek w którym jest wystarczająca ilość wody, więc w tym czasie nie ma sensu, by z kranu leciała ona dalej. Ten nawyk kosztuje utratę dziesiątki litrów, które marnowane są bez celu.

Zmywarka do naczyń

Zmywarka to fajny patent! Raz, że zyskujesz czas na mycie brudnych garów, bo wystarczy je poukładać do środka. Oczywiście tylko przy nieco droższym sprzęcie. Powinno być co najmniej około 21 dysz. Inaczej kupując najtańszą zmywarkę będzie i tak trzeba umyć talerze czy garnki z na przykład sosu, a potem jeszcze raz umieścić je do zmywarki. Wtedy to nie ma sensu. Kupując jednak dobrą zmywarkę zaoszczędzasz czas i pieniądze. Zużycie wody przez zmywarkę może być nawet 4 raz niższe niż podczas ręcznego mycia naczyń! To podwójny efekt. Pamiętaj tylko, żeby zmywarka była zawsze pełna. Lepiej dokupić drugi zestaw talerzy i wypełnić po brzegi zmywarkę, niż uruchamiać ją kilka razy. Wtedy znów będziemy marnować wodę.

Jednouchwytowe baterie i perlatory

Masz możliwość wymiany baterii w swoim domu? Ewentualnie właśnie projektujesz swój dom lub zmywarkę? Zmień lub kup baterie jednouchwytowe. Ich zaletą jest duża oszczędność wody! Dokupując do tego perlator możesz zużywać nawet o 50% wody mniej! Dla wyjaśnienia perlator to takie małe sitko, które montuje się w baterii.

Oszczędzanie wody to nic trudnego. To tylko wypracowanie zdrowych nawyków i racjonalne myślenie. Korzyści? Są ogromne! Chronimy środowisko i zostaje nam parę groszy więcej w kieszeni.