Kto powinien pić dużo wody?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wodę u dorosłego człowieka? To około 30 – 45 ml na kilogram masy ciała. Do tego trzeba jeszcze wziąć temperaturę na zewnątrz, stopień wilgotności i dzienną aktywność fizyczną. Dopiero na podstawie tych wszystkich danych można określić, kto ile musi pić wody.

Uczucie pragnienia – pij więcej wody!

Pierwszym symptomem do tego, że warto sięgnąć po szklankę wody jest uczucie pragnienia. Pojawia się najczęściej po dużym wysiłku fizycznym jak i z samego rana. Suchość o poranku w buzi pojawia się w następstwie wydychania pary  wodnej podczas snu. To wiąże się z potrzebą zaspokojenia pragnienia. Co ciekawe picie wody i jedzenie tuż po przebudzeniu powoduje przybieranie na wadze od 3 do nawet 4 kilogramów!

U zdrowych ludzi w normalnych warunkach, w organizmie istnieje równowaga między pobieraniem, a wydalaniem wody. Jednak pojawiają się sytuacje, nie tylko związane ze zdrowiem, ale także z czynnikami zewnętrznymi, czy sytuacjami, które nas spotykają i zaburzą równowagę powodując, że niektórzy powinni pić więcej wody. W takiej sytuacji osoby te muszą pić więcej wody. Przychodząc więc do setna sprawy.

Kto musi pić dużo wody?

  • Są to osoby odżywiające się zdrowo. Takie spożywające dużą ilość warzyw, owoców, ciemnego pieczywa i płatek śniadaniowych zawierających duże ilości błonnika. To wymaga picia większej ilości wody w celu popicia i łatwiejszego transportu pokarmu do żołądka. Tuż przed samym posiłkiem każdy powinien wypić szklankę wody. Wzmaga ona apetyt i ułatwia trawienie.
  • Osoby dużo podróżujące, będące w ciągłym ruchu zwłaszcza, gdy za oknem temperatura jest dość wysoka także powinny pamiętać o lepszym nawadnianiu organizmu.
  • Miłośnicy kawy i alkoholu także powinni sięgać po większą ilość wody. Alkohol czy kawa są moczopędne, oznacza to, że paradoksalnie bardziej odwadniają organizm.
  • Osoby pracujące aktywnie fizycznie. Praca na budowie, na wykończeniach, ogólnie praca fizyczna to duży wysiłek, przez co człowiek bardziej się poci, a w efekcie odwadnia się.
  • Ludzie, którzy przebywają w zamkniętych pomieszczeniach w czasie sezonu grzewczego. Tyczy się to w takim razie osób pracujących w małych biurach, czy też w trybie Home Office. W miastach gdzie jest wysokie stężenie smogu nie łatwo przewietrzyć pomieszczenie. W takim nagrzanym pokoju pojawiają się objawy związane z pieczeniem oczu, suchością oczu czy nosa. Wysuszają się błony śluzowe, które umożliwiają tym sposobem przedostanie się wirusom i bakterią.
  • Kobiety w ciąży i te, które karmią piersią.
  • Ciekawostka: Przeprowadzone zostało badanie na młodzieży. Ta, która piła większą ilość wody mineralnej – nie słodkich soków czy wód gazowanych – miała lepsze wyniki w nauce. Łatwiej było im się skoncentrować. Zapewne przez przyjmowanie mniejszych ilości cukru unikając słodkich wód. Dlatego także i młodzież powinna sięgać po większe ilości wody.