Top 5 ciekawostek o wodzie

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Woda doskonale znana wszystkim ludziom, obecnie często marnowana, źle spożytkowana i niedoceniana, bo ogólnie dostępna to życiodajne źródło nie tylko nas ludzi, ale także całej planety. To dzięki niej powstało życie w każdej formie, jaką znamy.

Woda znana jest ze swoich właściwości, zwłaszcza żywa woda, która posiada wysoki odczyn pH, dostarczający naszemu organizmowi wiele wartościowych składników i pomaga mu nie tylko w odkwaszaniu ale między innymi w rzuceniu paru kilogramów. Skupmy się jednak w tym artykule na wodzie dobrze nam znanej, tej płynącej z kranów czy w rzekach. Ciekawi jesteście co ciekawego można dowiedzieć się o wodzie?

 

Ciekawostki o wodzie

  1. Ciało ludzkie składa się mniej więcej z 60-70% wody. O ile ten fakt jest znany doskonale każdemu, o tyle ciekawostką może być fakt, że dwie trzecie wody znajduje się wewnątrz naszych komórek.
  2. Człowiek musi pić, żeby żyć. Przeprowadzone badania dowiodły, że każdy człowiek wypija średnio 1 metr sześcienny, co daje 1000 litrów wody rocznie! Ta liczba robi wrażenie.
  3. Gorąca woda zamarza szybciej niż zimna woda. W sumie nikt za bardzo nie wie, dlaczego tak się dzieje. Nie udało się jeszcze tego ustalić. Określa się to efektem Mpemba, ale informacje w tym temacie kończą się na tym.
  4. Jak długo lubisz siedzieć pod prysznicem? Ciekawe ile wtedy zużywa się wody? Okazuje się, że przy 5 minutowym tradycyjnym przysznicu, jesteśmy w stanie zużyć nawet 200 litrów wody! Można to fajnie porównać z punktem czwartym. W ciągu roku wypijemy 5 naszych pryszniców.
  5. Wygrać wojnę wodą? A czemu nie! Leonardo Da Vinci i Nicollo Macchiavelli pewnego razu wymyślili plan w którym wykorzystają wodę, by wygrać wojnę. Planowali zmienić brzeg rzeki Arno. Sam Da Vinci słynął z tego, że miał obsesję na punkcie wody. Niestety plan okazał się nie realny, pomimo tego, że prace rozpoczęto, koszty zniechęciły wojsko i realizacja została wstrzymana. Co ciekawe dziś tamtym szlakiem przebiega autostrada A11.

Bonusowa ciekawostka:

Zwłaszcza dla Panów, miłośników zimnego piwa. Czy wiecie, że do produkcji 0,5l piwa potrzebne jest 150 litrów wody?