Top 5 największych jezior na świecie

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ogromne jeziora, to ogromne zasoby słodkiej wody! Które są jednak największe? Gdzie się znajdują, jaką mają powierzchnie i jak głębokie są? Które z jezior jest największe? Takich ciekawostek dowiecie się zostając z nami.

5.Jezioro Michigan

Lecimy do Stanów Zjednoczonych, gdzie wylądujemy obok jeziora Michigan. Zalicznae jest do wielkej grupy Jezior Amerykańskich. Jednak jako jedyne z nich wszystkich położone jest całkowicie na terytorium Stanów Zjednoczonych. Pozostałe w większości znajdują się w Kanadzie. Powierzchnia Jeziora jest ogormna, wynosi bowiem 57 850 kilometrów kwadratowych. Daleko mu do naszego morza, którego powierzchnia to 377 000 kilometrów kwadratowych, ale znacznie dalej od naszego jeziora Śniardwy, którego powierzchnia wynosi 113,4 kilometra kwadratowego. Jego maksymalna głębokość wynosi 281 metrów. Samo jezioro jest również odbierane przez wielu jako wypad nad morze. Dzieje się to za sprawą piaszczystych i złocistych plaż, które mogą dać takie doznania. To idealne miejsce do wypoczynku i dla miłośników sportów wodnych. Amerykanie określają je również jako trzecie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

4.Huron

W Ameryce Północnej znajduje się kolejny olbrzym. Należy również do Wielkiej Grupy Jezior Amerykańskich ale położone jest na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Mowa o jeziorze Huron. Jego powierzchnia wynosi 59 966 kilometrów kwadratowych. Podzielony jest na cztery części. Składa się z jeziora głównego, przesmyka północnego, zatoki Saginaw oraz zatoki Georgian. Jest nieco płytsze od swojego poprzednika bo maksymalna głębokość wynosi 229 metrów. Nad jeziorem Huron panuje piękny krajobraz. Zarówno od strony Kanady jak i Stanów Zjednoczonych utworzone zostały parki narodowe. Ich zadaniem jest ochrona okolicznej przyrody, która się tam znajduje.

3.Jezioro Wiktorii

Tym razem przenosimy się do Afryki, gdzie czeka na nas Jezioro Wiktorii. Jest drugim jeziorem słodkowodnym na świecie. Jego powierzchnia jest znacznie większa od poprzednika gdyż wynosi 68 000 kilometrów kwadratowych. Swoim zasięgiem obejmuje trzy państwa, a konkretnie Kenię, Tanzanię i Ugandę. Jest za to bardzo płytkie, ponieważ jego maksymalna głębokość wynosi 83 metry. Nawet Hańcza jest od niego głębsza. Jezioro zostało nazwane w ten sposób w 1858 roku na cześć Panującej Wtedy Królowej Brytyjskiej. Obok jeziora żyje wiele gatunków, które zagrożone są wyginięciem. Głównie za sprawą działalności człowieka. By chronić te gatunki i uratować naturalne środowisko zostały utworzone tam parki narodowy. Jednym z bardziej znanych jest park Serengeti.

2.Jezioro Górne

Przed nami największe słodkowodne jezioro na świecie. Gdzie się znajduje? Oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Również zaliczna do grupy Wielkich Jezior. Łączy także Stany Zjednoczone i Kanadę. Jego powierzchnia to 82 410 kilometry kwadratowe. Jest również bardzo głębokie, gdyż można znaleźć miejsca sięgające nawet 406 metrów głębokości. Nie należy jednak do zasobnych zbiorników, jeżeli bierzemy pod lupętak wielkie jeziora. Jak w wypadku poprzedników znajduje się w okół niego mnóstwo rezerwatów i parków narodowych, których celem jest ochrona zwierząt i środowiska, które tam się znajduje.

1.Morze Kaspijskie

Dla wielu fanów licznych ciekawostek nie będzie to zaskoczeniem. Już w szkole uczono o tym, że to morze jest jednocześnie największym jeziorem na świecie. Morze Kaspijskie określane jest w ten sposób przez ilość zasolenia, które tam się znajduje oraz przez swój rozmiar. Swoją drogą jest niedużo mniejsze od Bałtyku, który jest jednym z mniejszych mórz świata. Jego powierzchnia wynosi bowiem 371 800 kilometrów kwadratowych, a maksymelna głębokość to 1025 metrów. Stan zasolenia waha się od miejsca, w niektórych okolicach wynosi raptem 10 promili, a w innych już 300. W Morze Kaspijskie w dużej mierze ingeruje człowiek, a wszystko za sprawą ropy, która tam się znajduje. Wiele Państw znajdujących się w jego okolicy stara się ugrać coś dla siebie, bo jak wiadomo ropa w obecnych czasach to wartościowy surowiec, który jest także bardzo dochodowy.