Woda utleniona – czy można pić?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Woda utleniona – doskonale wszystkim znana. Posiada szeroki wachlarz zastosowania. Jest pierwszym wyborem w zadrapaniach i rozcięciach. Posiada dużo właściwości leczniczych ale i nie tylko, stosowana jest także na przykład w kosmetyce.  Jaki inne właściwości ma woda utleniona?

Zacznijmy od początku. Odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest woda utleniona? To 3% roztwór wodny nadtlenku wodoru. Posiada silne działania bakteriobójcze, a do tego odkażające i regenerujące, a nawet wybielające! Tak więc stosowanie wody utlenionej to nie jedynie dezynfekcja ran. Wiele osób zastanawia się jednak czy można ją pić.

Czy wodę utlenioną można pić?

Tutaj pojawiają się sprzeczne teorie. Jeden z Rosyjskich naukowców, Profesor Iwan Nieumywakin twierdzi, że wodę utlenioną można stosować także wewnętrznie. Czyli w pewnych ilościach i przy pewnych zastosowaniach można ją normalnie pić. Inaczej myślą jednak naukowcy z University of Colorado Schoolf od Medicine w Aurora w stanie Kolorado. Według ich badań przyjmowanie wody utlenionej na dolegliwości w najgorszym scenariuszu prowadzić może nawet do śmierci.

Wszystko za sprawą stężonego nadtlenku wodoru. Ten powodować może zator zaburzający prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego serca, a także zator który zaburza prace układu oddechowego i nerwowego. W konsekwencji prowadzić może to do kalectwa, a w gorszym wypadku nawet do śmierci. Tak komentuje to właśnie między innymi Dr. Benjamin Hatten z University of Colorado Schoolf od Medicine. Jest głównym autorem badania. – Nadtlenek nie powinien być spożywany nigdy i pod żadnym pozorem.

Według jego badań woda utleniona powinna być stosowana jedynie zewnętrznie. Co prawda można nią płukać jamę ustną ale w żadnym przypadku nie połykać wody. W tym celu należy rozcieńczyć 1 łyżeczkę preparatu (ok. 5 ml) w szklance wody (ok. 250 ml) i przygotować specjalną płukankę z którą trzeba postępować wedle ustaleń.

Innymi skutkami picia wody utlenionej mogą być:

  • Drgawki,
  • Duszności,
  • Udar mózgu,
  • Zator tętnicy płucnej,
  • Zawał serca,
  • Objawy psychiczne.

Odnotowano także śmiertelne przypadki po wypiciu wody utlenionej. Niestety nie udało nam się dotrzeć do statystyk czy zanaliz, które rzetelnie by to udokumentowało. Mogło się tak stać ale co za tym idzie trudno powiedzieć. Dr Hatten, który prowadził badania, swoje wyniki uzasadnia 10 letnią dokumentacją, którą ubrało mu się przez ten czas zebrać. Dotyczy ona doustnych zatruć wysokimi stężeniami nadtlenku wodoru (powyżej 10%). Okazało się, że w 14 procentach odnotowanych przypadków doszło do powstania zatorów, a w 6,8% skończyło się śmiercią lub trwałą niepełnosprawnością pacjenta.