Woda w organizmie człowieka

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jaką rolę w organizmie pełni woda? To najważniejszy składnik organizmu. Stanowi około 60% masy ciała dorosłego mężczyzny. U kobiety jest to około 55%. Woda jest niezbędna do życia. Życia nie tylko człowieka ale i całej planety. Jaką rolę pełni w organizmie człowieka?

Najprościej mówiąc – dzięki niej żyjemy. Jej obecność jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Reguluje temperaturę ciała, pomaga w transporcie pokarmu, a w tym składników odżywczych. Bierze udział w przemianie materii i wszystkich reakcjach biochemicznych, które zachodzą w organizmie ludzkim. Dlatego także jej jakość jest niezwykle istotna. Słodkie wody gazowane czy soki, które posiadają ogromne ilości sztucznych substancji i słodzików nie zapewnią gospodarce ludzkiego organizmu odpowiedniego nawodnienia. Mogą jedynie czasem zagasić pragnienie czy zaspokoić nasze kubki smakowe.

Dlatego warto sięgać po wodę najwyższej jakości. Sprawdzoną, przebadaną i bogatą w minerały i składniki odżywcze. Pierwszym dobrym wyborem będzie woda mineralna z odpowiednim pH. Jeszcze lepszym oczywiście żywa woda.

Jakie funkcje pełni woda w organizmie człowieka?

Prócz wymienionych funkcji, takich jak regulacja temperatury ciała czy udział w procesach przemiany materii jest jeszcze spora część funkcji, które widoczne są każdego dnia. Między innymi pomaga nam w przeżuwaniu pokarmu. Organizm ludzki produkuje ślinę. Podczas przeżuwania pokarmu pomaga nam połknąć pokarm i lepiej przetransportować do żołądka. Bez udziału wody, pokarm miałby duży problem przedostać się przez przełyk. Mieliście zapewne taką sytuacje, że „jedzenie stanęło” wam w gardle? Zdarza się tak przy połykaniu większych ilości pokarmów i w momencie, gdy wyprodukowana została za mała ilość śliny.

Potrzebna jest także dla oczu. Woda stanowi ochronę między innymi dla gałek ocznych. To dzięki niej oczy nas nie pieką, nie szczypią i nie bolą.
Woda pomaga nam także w codziennym funkcjonowaniu. Wpływa na prawidłową ruchliwość. Konkretnie na ruchliwość stawów. Można powiedzieć, że jest niczym olej w silniku samochodowym, dzięki któremu elementy nie ocierają się o siebie, a płynnie pracują. Tak samo jako składnik płynu magazynowego wypełniającego torebki stawowe, pomaga w ich prawidłowej ruchliwości.

Zobacz także ile wody powinniśmy dostarczać organizmowi i w jakim wieku.

Dlatego warto pić wodę. Dzięki niej wszystko działa w ludzkim organizmie jak dobrze naoliwiona maszyna. Pijąc dużo wody cieszymy się dużo lepszym zdrowiem i samopoczuciem.