Woda w szklanej czy plastikowej butelce?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Obecnie w sklepach zdecydowana ilość wody sprzedawana jest w plastikowych butelkach. Na spodzie butelki można zweryfikować jaki to typ. Najczęściej spotykamy się z typem PET. I jest to ważne, gdy taka butelka jest tania w produkcji, nie tłucze się i jest lżejsza od jej szklanej alternatywy. Czy jednak jest lepsza dla samej wody?

Jak wynika z badań ekspertów butelki oznaczone symbolem HDP lub HDPE są nieszkodliwe dla zdrowia i nalezą do jednych z najbardziej bezpiecznych. Wykonane butelki z tych tworzyw nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji do wody i innych napojów. Według wielu badań najbezpieczniejszymi są także butelki oznaczone PP.

Natomiast jednak można się spotkać z oznaczeniami typu PCV lub V3. Te już nie są tak bezpieczne. PCV to polichlorek winylu, który może wydzielać niebezpieczne i szkodliwe wręcz dla zdrowia toksyny, które przenikają do wody i napojów. Warto unikać także tych oznaczonych symbolem PC. Według wielu ekspertów jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych tworzyw. Uwalnia dużo substancji, które są rakotwórcze. Warto także w ogóle omijać i nie kupować butelek bez żadnego oznakowania. Tam nie wiadomo co się po prostu dzieje.

Opakowania butelek PET

Jednym z najbardziej popularnym rodzajem butelki jest ten z oznaczeniem PET. Jednak, jak udało się ustalić niemieckim naukowcom z Johann Wolfgand Goethe University, woda, która jest przechowywana w takim materiale może zawierać związki chemiczne, które są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Wymieniony został między innymi bisfenol A (BPA). Naukowcy przypuszczają, że może on powodować zakrzepy i zatory, a przy tym zaburzać pracę wątroby. Pojawiają się także spekulacje, że negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną. U kobiet z koeli może wpływać na zaburzenia miesiączkowania.

Na tę sytuacje zareagowała między innymi Unia europejska, która ustaliła wytyczne, że tolerowana dzienna dawka BPA nie może przekraczać 0,05 mg na kilogram masy ciała. Kolejne przeprowadzone badania wykazały jednak, że nawet i tak niskie stężenie tej substancji może powodować bóle głowy czy zawroty.

Warto również wspomnieć, że takie butelki nie są zbyt ekologiczne. Nie nadają się do ponownego wykorzystania, a wykonana ze złej jakości może szkodzić naszemu zdrowiu.

Butelki szklane

Drugim rozwiązaniem jest butelka szklana. Co prawda ich ilość w sklepie jest znikoma. Od, spotkać można czasem małą butelkę z wodą gazowaną. Wykonane są jednak w 100% z surowców naturalnych. To z kolei pomaga lepiej zadbać o środowisko. Główną ich zaletą jest to, że nie przepuszczają do wody żadnych substancji zewnętrznych i nie wchodzi w reakcje z żadną inną substancją chemiczną. To dlatego dużo osób twierdzi, że woda z butelki szklanej smakuje lepiej. Bo szkło przez brak podatności na inne substancje nie zmienia w żaden sposób smak napoju czy wody.

Niestety butelki szklane i tak przegrywają batalię. Dystrybutorom po prostu patrząc realnie na koszty lepiej opłaca się produkować butelki plastików. Być może sytuacja uległa  by zmianie gdyby istniała pełna możliwość zwrotu takich butelek.

Tutaj niestety i także pojawiają się mankamenty. Np. w Szwecji woda butelkowana jest gorszej jakości niż ta umieszczana w plastiku. Pojawiają się tam problemy z dokładnym oczyszczeniu szklanego opakowania. Gdyby rozwiązać ten problem i dać możliwość zwrotu butelek, być może mielibyśmy łatwiejszy dostęp do lepszej jakości wody i napojów.