Woda z lodowca – właściwości, cena, pozyskiwanie

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Woda z lodowca staje się coraz bardziej popularna. Dla wielu osób to zwykła woda tyle, że z kawałka lodu. Jednak jeśli przyjrzeć się jej bliżej to okaże się, że różni się od tej, którą możemy kupić w sklepie czy którą mamy na co dzień w kranie.

Na czym polega fenomen takiej wody? Czy faktycznie smakuje lepiej? Ile kosztuje woda z lodowca? Dlaczego warto ją pić i jakie ma właściwości? Na te i inne pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w tym wpisie.

Woda z lodowca – jak się pozyskuje?

Tego typu woda pochodzi z fragmentu lodu oderwanego od lodowca, który dryfuje po oceanie. Część, która się nie stopi tworzy góry lodowe. O górze lodowej każdy słyszał i każdy widział – chociażby w filmie „Titanic”. Najczęściej spotkać można je między innymi w okolicach wybrzeży Archipelagu Svalbard. Tak też została nazwana jedna z popularnych wód lodowcowych – Svalbardi.

Pozyskanie takiej wody nie należy do najłatwiejszych. Wymaga przeanalizowania terenu i odnalezienia odpowiedniego lodowca. Następnie przy użyciu specjalnej łodzi pracownicy udają się we wskazane miejsce i wydobywają lód. Pakują go na statek i płyną z nim na brzeg. Tam dopiero jest płukany, a następnie topiony. Ze stopionego lodu mamy gotową wodę, która następnie jest butelkowana i szykowana do sprzedaży. Transportowanie takiego lodu z morza to niebezpieczna praca. Pracownicy narażeni są na wiele niebezpieczeństw, między innymi sztormy czy problemy techniczne z łodzią.

Ile kosztuje woda z lodowca?

Cena uwzględnia między innymi także niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą pozyskanie wody z lodowców. Koszty transportu i przygotowania lodu także na pewno mają znaczenie. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na cenę jest też jakość tej wody. Ta pozbawiona jest praktycznie jakichkolwiek zanieczyszczeń. Jest lekka w smaku i delikatna. Według wielu specjalistów jest jednym z sekretów tajemniczego ludu z nad Rzeki Hunza. Który na co dzień miał dostęp do takiej wody, a cechował się swoją długowiecznością. Z tych wielu czynników średnia stawka wody z lodowca to około 320 zł za 750 ml. Są oczywiście tańsze odpowiedniki, gdzie zapłacimy 12 zł za 375 ml czy 48 zł za 1,5 litra wody. To i tak praktycznie 30 razy drożej niż w przypadku zwykłej dostępnej wody.

Woda lodowcowa – właściwości

Jak wspominaliśmy jest praktycznie pozbawiona zanieczyszczeń. Ma delikatny i aksamitny smak. Pozbawiona jest praktycznie wszelkich minerałów i azotanów. Wykorzystywana jest także w kosmetyce. Według ekspertów, woda z lodowca absorbuje niezwykłe minerały i pierwiastki, które są wartościowe dla organizmu nawet gdy przyjmuje się je zewnętrznie. Zalecana jest dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. A także do cery wrażliwej.

Zyskała statut wody luksusowej i podawana jest w najdroższych restauracjach.

Trudno jednak znaleźć szersze i bardziej dokładnie opisane właściwości wody lodowcowej. Informacje na temat jej działań są nikłe. Wiadomo jednak, że tak pozyskiwana woda jest czysta i wolna od zanieczyszczeń, a to już dużo. Czy jednak ktoś jest skłonny zapłacić za wodę 50 zł? Na pewno nie wszyscy.