Wody lecznicze – właściwości i klasyfikacja

Wody lecznicze – właściwości i klasyfikacja
Czym różni się zwykła woda z kranu od wody leczniczej? Tym, że woda lecznicza posiada dużą ilość rozpuszczonych gazów i soli mineralnych dzięki czemu nabiera nietypowych właściwości. Z tego powodu może być wykorzystywana w celach leczniczych – z stąd też nazwa „Woda Lecznicze”.
Od składu wody leczniczej zależy jej miejsce pochodzenia, czyli teren i panujące na nim warunki. W Polsce także wydobywa się wodę leczniczą. Najpopularniejszymi miejscami są okolice Sudetów i Karpat. Miejsca te cieszą się dużą popularnością w naszym kraju i odwiedzane są przez grono licznych zwolenników. Ważnym aspektem jest fakt, że wody lecznicze pozbawione są zanieczyszczeń.
Wody lecznicze – rodzaje
Wody siarczane – składają się z siarkowodoru,
Szczawy – posiadają w sobie najwięcej dwutlenku węgla i wodorowęglanów,
Wody gorzkie – ich składnik to siarczan magnezowy,
Wody żelaziste – składają się z wodorowęglanu żelazawego, mają charakterystyczny posmak.
Solanki – zawierają chlorek sodu,
Cieplice – określane też jako termy, jak sama nazwa wskazuje pochodzą z miejsc gdzie woda ma podwyższoną temperaturę.

Każdy składnik w wymienionej wodzie będzie miał inne zalety i właściwości. Z tego też powodu, każdy rodzaj będzie wykorzystywany w innym celu leczniczym. Na przykład dla alergików dobrym wyborem może być woda z gazem rodonowym. Składnik ten pomaga złagodzić objawy alergii. Przy okazji pobudza układ krwionośny i łagodzi bóle mięśni oraz stawów. A jak ktoś ma ochotę się bardziej zrelaksować to wskoczy do Termy, która działa relaksująco i wyciszająco. Dodatkowym atutem jest to, że wspomaga przemianę materii. Z kolei szczawy znacząco wpływają na górne drogi oddechowe i błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Innym przykładem są kąpiele w wodzie solankowej czy w wodzie ze związkami siarki. W pierwszym przypadku poprawia się ukrwienie skóry i dodatkowo zwiększa jej odporność na czynniki zewnętrzne. Jeżeli chodzi o wodę solankową to wykorzystywana jest w leczeniu chorób reumatycznych, stanach zwyrodnieniowych czy owrzodzeniach.
Jak klasyfikuje się wodę leczniczą?
Wody lecznicze to wody podziemne, które pod względem chemicznym jak i mikrobiologicznym nie są w żaden sposób zanieczyszczone. Główną cechą takich wód jest naturalna zmienność cech fizycznych i chemicznych. Od 2012 została ustalona nowa norma określająca czy woda może być zaliczana jako lecznicza. Przedział zawartości dwutlenku węgla wynosić musi między 250 a 1000 mg/dm 3. Takie wody zawierają w sobie dużo więcej składników mineralnych niż inne, przeważnie od 2000 nawet do 24 000 mg/l. To cecha której zawdzięczają swoje właściwości terapeutyczne.
Czy to działa?
Opinie jak w wielu takich przypadkach są skrajnie różne. Jedni mocno negują działania wody leczniczej, inni zaś gorąco polecają i chwalą się efektami. Prawda jest po środku. Wszystko zależy od organizmu, nastawienia i tego jak i ile korzystamy z takiej wody. Jedna kąpiel na całe życie to tak jak wypicie jednej szklanki wody na całe życie. Efektów się nie zauważy. Wymagana jest regularność i skrupulatność by móc odczuć efekty płynące czy to z wody żywej czy wody leczniczej.