Z skąd bierze się wodę w Polsce?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Proste pytanie ale jakże często zadawane! Jak wiadomo woda to jeden z najważniejszych zasobów naturalnym na całej ziemi. Potrzebuje jej każdy, a bez niej nie było by życia. Z skąd najczęściej  jest jednak pobierana w naszym kraju?

Dane które opisują zaopatrzenie wody w Polsce wskazują na to, że 70% wody, która przeznaczona jest dla ludzi to woda podziemna. W 11 województwach na rok 2015 ponad 75% wody pochodzi z podziemi. Tylko w dwóch województwach przeważały wody powierzchniowe. Między innymi w Województwie Śląskim. Na ziemi jest około 1,3 ml km3 wody. Nie prawdą jest, że wody ubywa i jest jej mniej. Cykl obiegowy na ziemi powoduje to, że wody jest zawsze tyle samo. Co wyparuje to z powrotem napada i tak w kółko. Wspominaliśmy o tym już parę razy. Oznacza to, że obieg wody jest systemem zamkniętym. Zawsze będzie jej tyle samo. 97% wody na naszej planecie to woda słona. Zaledwie 3% to woda słodka którą można wykorzystać do picia. Z koeli większość tej wody występuje w postaci lodowców. Ostatecznie około 1/3 objętości wody słodkiej zgromadzona jest pod ziemią. Co ciekawe w rzekach czy jeziorach i tego typu zbiornikach występuje około 1,2% słodkiej wody.

Tak więc woda którą pijemy w kranach w dużej mierze pochodzi z wód podziemnych. Znajduje się ona tam nawet kilka tysięcy lat. Ciekawi jesteście ile woda ma lat? Możecie poczytać o tym tutaj.

Czy wiecie, że około 29 największych miast na świecie zamieszkuje ponad 5 milionów osób? Z tych 29 miast, aż 16 zaopatruje się w wodę w większości lub całkowicie pochodzenia podziemnego. Nasz kraj jak widać od wielu lat robi to samo, bo to najlepsze rozwiązanie.

Po za ujęciami głębinowymi wodę czerpię się z :

  • Rzek,
  • Jezior,
  • Sztucznych zbiorników wodnych.

Jest to jednak zdecydowana mniejszość w naszym kraju. Przeważa woda pochodząca z podziemi. Nim jednak trafi do naszego kranu musi przebyć długą drogę. Nie zawsze w szczególności gdy pobierana jest z rzeki czy jeziora nadaje się od raz udo picia. Po pierwsze musi przejść proces oczyszczania. Służą do tego celu specjalne filtry o których pisaliśmy. Filtracja wody odbywa się także przy użyciu odpowiedniego złoża, którym jest między innymi materiał skalny z odpowiednią granulacją i właściwościami. Wszystko też zależy też indywidualnej charakterystyki wody.

Oczyszczona woda może zostać następnie uzdatniona. Odbywa się to z kolei w specjalnej stacji uzdatniania wody. Wykorzystuje się do tego celu między innymi chlor. Oczyszczona i uzdatniona woda w ostatnim kroku jest dezynfekowana. Usuwane są wtedy niebezpieczne mikroorganizmy, które mogły by zaszkodzić naszemu zdrowiu. Gotowa do picia woda zostaje podłączona do sieci wodociągowej. Jej odpowiedni przepływ możliwy jest przy zastosowaniu dobrze dobranego ciśnienia. Finalnie trafia do naszych kranów, a my możemy cieszyć się szklanką czystej wody. Zastanawiacie się czy na pewno woda z kranu jest zdrowa i dobra do picia? To poczytajcie o tym tutaj.