Zmiękczanie wody w domu – wady

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W poprzednim wpisie, który opublikowany został tutaj – pisaliśmy o zaletach zmiękczania wody w domu. Pisaliśmy także o tym co to jest zmiękczanie wody i jak ten proces się odbywa. Skupiliśmy się głównie na zaletach zmiękczonej wody, tym razem skupmy się na wadach.

Systemy zmiękczające wodę w domu są coraz bardziej popularne i coraz częściej można spotkać osoby, który z tego rozwiązania korzystają. Pojawiają się sprzeczne opinie na ten temat. Cześć uważa, że miękka woda odpowiednio wpływa na jakość skóry czy włosów. To prawda. Dodatkowo można zaoszczędzić nieco na rachunkach, zwłaszcza zimową porą. Pojawia się jednak druga strona medalu, która twierdzi, że taki komfort życia i trochę oszczędności warto odpuścić na rzecz lepszego zdrowia. W twardej wodzie znajduje się także sporo substancji, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Zmiękczając wodę w domu pozbawiamy się ich. Jak wygląda prawda?

Środowisko badawcze uważa, że w twardej wodzie znajduje się sporo wapnia i żelaza, który może uchronić między innymi przed zawałem serca. Czy to w życiu codziennym się sprawdza? Trudno ocenić. Mimo tego badania właśnie na to wskazują.

Woda miękka przegrywa z twardą wodę jeżeli brać pod uwagę aspekty zdrowotne. Wypada oczywiście lepiej w codziennym użytkowaniu i dobrze wpływa na cerę i włosy, ale na tym kończą się jej zalety. Ludzki organizm potrzebuje odpowiedniego dziennego zapotrzebowania na wapń i magnez. Im bardziej zmiękczona woda – tym mniej tych substancji, przez co w momencie, gdy pijemy taką wodę bezpośrednio z kranu to pozbawiamy się tych substancji i musimy uzupełniać je w inny sposób. Reasumując – jeżeli Twoja dieta zawiera produkty z wysoką ilością magnezu i wapnia, to picie wody miękkiej nie powinno nieść za sobą żadnych konsekwencji.

Dlatego łatwo zastanowić się co się lepiej opłaca.

Jak rozpoznać, czy woda jest twarda czy miękka?

Patrząc na samą wodę nie da się stwierdzić czy jest miękka czy twarda. Pierwszym charakterystycznym objawem jest „kamień” w wszelakim możliwym miejscu. Czy to na słuchawce prysznica, czy w czajniku do gotowania herbaty. To najprostsze wskazówki, które pomogą określić stopień twardości wody.

Im bardziej twardsza tym bardziej widoczne oznaki wody, które obejmują:

Zacieki – Pojawiają się najczęściej po wyjęciu sztućców ze zmywarki.

Smugi na ubraniach – Charakterystyczne w momencie, gdy wyjmujemy ubranie z pralki. W konsekwencji może prowadzić to też do szybszego zużywania się wody.

Mniejsze ciśnienie wody w domu – W rurach mogą tworzyć się osad, które zmniejszą wewnętrzną średnicę rur i utrudnią przepływ wody.