Etykiety wód smakowych – oznaczenia E

Na wielu produktach żywnościowych i wodach można znaleźć etykiety z szerokim opisem. Część z nich to substancje oznaczone literką E. Dla wielu z nas definicja tych oznaczeń jest tajemnicą. Niestety duża część nie należy do najzdrowszych.

Co oznacza oznaczenie E? Oznaczenia E to obowiązek umieszczanie tych numerów, które w skrócie opisują substancje zawarte w danym produkcie czy napoju by konsument mógł uniknąć niechcianego dodatku do żywności. Warto podkreślić, że lista E nie obejmuje dodatków smakowo-zapachowych identycznych z naturalnymi w momencie gdy ich zawartość nie przekracza 1% masy produktu. W skrócie mówiąc oznaczenia E to spis substancji i dodatków, które znajdują się w danym produkcie, a których wielu z nas w obecnych, bardziej pro-zdrowotnych czasach stara się uniknąć. My zatrzymujemy się w tematyce wody i przyjrzymy się części najbardziej popularnym znacznikom E jakie można znaleźć na etykietach butelek czy puszek z wodą i napojami słodkimi.

Oznaczenia E na napojach słodkich i gazowanych

E 202 Orbinian potasu

Konserwant, który chroni żywność przed powstaniem drożdży lub pleśni. Ten akurat uznawany jest za jeden z najbardziej bezpiecznych. Jednak uważać na niego powinni alergicy gdyż powodować może reakcje alergiczne.

E-211 – Benzoesan sodu

Występuje naturalnie między innymi w żurawinie czy jagodach. Pojawia się także w fermentowanych napojach mlecznych. W niskich dawkach nie powinien bardziej szkodzić. Jednak w większych ilościach może negatywnie oddziaływać na ludzkie zdrowie. W połączeniu z witaminą C, która mogłaby się wydawać nieszkodliwa – tworzyć może szkodliwy benzen. Samą witaminę C możemy za to znaleźć w wielu napojach i wodach smakowych, dlatego warto na to uważać.

E-951 – Aspartam

Dodatkowa substancja słodząca napoje. Osoby cierpiące na fenyloketonurię powinny jej stanowczo unikać.

E-950 – Acesulfam

Kontrowersyjny środek słodzący. Wokół niego panuje mnóstwo negatywnych emocji. Jest około 150 razy bardziej słodki niż sacharoza znana nam na co dzień jako cukier. Z jednej strony badania dowodzą, że organizm jest w stanie całkowicie go wchłonąć, a następnie wydalić w niezmienionej postaci, a z drugiej jednak wskazuje się jego liczne szkodliwe działania na ludzki organizm. Może powodować zaburzenia metabolizmu, przysporzyć problemów z gospodarką tłuszczową, być czynnikiem odpowiedzialnym za nadmierne tycie czy wyzwalać cukrzycę.

Dodatkowo pojawiają się:

Aromaty

Zadaniem aromatów jest poprawa smaku by te nie wydawały się mdłe lub nie zachęcające do picia. Wprowadzane są w drobinkach glutenu. Z jednej strony są bardzo potrzebne, a naukowcom udało się opracować około 500 różnych naturalnych składników, przez co udało się z nich utworzyć aż 3500 naturalnych zapachów które w większości nie wpływają negatywnie na zdrowie.

Syropy Owocowe

To już może być także osobna grupa napojów, gdyż na półkach sklepowych można znaleźć wiele różnych syropów owocowych, które są także dodatkiem do herbaty czy napojów niesłodzonych. W wielu z nich znajduje się jednak bardzo dużo cukru – niezależnie od tego czy syrop jest pochodzenia naturalnego czy sztucznego.