Ilość cukru w napojach – słodkie napoje z cukrem

Raczej wiadomo już, że słodkie napoje te gazowane i niegazowane stojące nawet obok wody mineralnej niekoniecznie należą do najzdrowszych. Ich położenie w takim miejscu jest raczej chwytem marketingowym niż promocją zdrowej wody. Te napoje są mocno słodzone nie tylko przez znany nam wszystkim cukier ale także substancje słodzące po to, by dodatkowo wzbogacić ich smak.

Ile jest więc cukru w napojach? Postanowiliśmy to sprawdzić. W pierwszym kroku warto zastanowić się ile woda smakowa ma wspólnego z prawdziwą wodą? Jak się okazuje bardzo niewiele. Owszem wyprodukowane są na bazie wody źródlanej lub mineralnej, jednak zwierają liczne cukry, substancje słodzące, aromaty czy konserwanty. Dobrym porównaniem może być na przykład domowy kompot z truskawek. W jego składzie mamy najczęściej trzy składniki: woda, truskawka i cukier. W wielu napojach smakowych sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. Napój składa się z wody, owocowych dodatków i wielu różnych substancji o których połowa z nas nie ma zielonego pojęcia. Czym są i co właściwie dają. Niektóre rzecz jasna są potrzebne po to by napój dłużej wytrzymał. Jednak w większości przypadków są to poprawiacze smaku i chemiczne dodatki.

Czy wody smakowe są zdrowe?

Ilość cukru i dodatkowych składników zawartych w takiej wodzie powoduje między innymi nadwagę i otyłość. Co oznacza, że spożywanie takich napojów w dużych ilościach na pewno nie jest zdrowym rozwiązaniem. Otyłość powoduje liczne problemy, nadmierne pocenie się, problemy ze stawami i wiele innych, które wraz z wiekiem człowieka pogłębiają się utrudniając mu normalne funkcjonowanie. Taka woda też nie nawodni naszego organizmu w wystarczający sposób. Co najwyżej zgasi chwilowo pragnienie, ale tylko chwilowo bo picie dużej ilości słodkich napojów powoduje efekt jo-jo. Im więcej ich pijemy tym bardziej chce nam się pić.

Ile cukru znajduje się w wodach smakowych?

Biorąc pod lupę standardowy napój colo podobny bądź sok owocowy, który nie jest certyfikowany i posiada standardowe składniki i substancje wzmacniające smak okazuje się, że w około 1,5 litrowej butelce napoju słodkiego mamy aż 14 łyżeczek cukru! Wyliczenia opiera się na średniej zawartości cukru w 100 ml wody smakowej. Znajduje się w niej około 4,6g cukru, co w przeliczeniu daje około 1 łyżeczki.

Częstym i popularnym wyborem są też napoje w puszkach. Ich średnia pojemność to 330 ml. Czytając etykietę takiego produktu okazuje się, że w 100 ml napoju mieści się 10 gramów cukru. W przeliczeniu na całą puszkę uzyskujemy aż 35 gramów cukru czyli około 7 łyżeczek! Wyobrażacie sobie pić herbatę z 7 łyżeczkami cukru? Cztery wydają się już ogromną ilością!

Kolejnym produktem są między innymi popularne soki dla dzieci. Tutaj mamy piękne reklamy i kolorowe etykiety mówiące ile to fantastycznych owoców można znaleźć w takim soku dla dziecka. Jak się okazuje jest tam również sporo cukru! Przykładowo w 300 ml butelce znaleźć można aż 6 łyżeczek cukru! To porównywalne proporcje z puszką napoju gazowanego o którym pisaliśmy wcześniej. Nie lepiej jest też w wielu jogurtach. Te w 300 g mogą mieścić około 40 gramów cukru, co daje nawet 8 łyżeczek!

Te obliczenia na pewno robią wrażenie. Nie oznacza to jednak, że za każdym razem trzeba sobie odmówić puszki napoju gazowanego czy soku dla dziecka. Grunt to zachować w tym wszystkim odpowiednie proporcje i pamiętać by pić dużo wody, najlepiej żywej wody.