Jak wykonać badanie wody?

Woda z kranu to istny temat do dyskusji. Jej jakość zależy od źródła z którego zostaje pobierana, stanu rur którymi jest prowadzona oraz jakości stacji uzdatniającej czy oczyszczalni ścieków, przez które jest przetwarzana.

Nie do końca jednak wiadomo jaka jakość wody jest w naszym domu. Czy woda z kranu nadaje się do picia? Czy można to w jakiś sposób sprawdzić? Okazuje się, że tak. Można wykonać specjalistyczne badanie, które sprawdzi jakość naszej wody oraz pokaże nam, co w niej się znajduje. Do tego celu potrzebne będą badania laboratoryjne, a potem w zależności od wyniku – odpowiedni proces uzdatniania wody.

Co sprawdza się podczas badania wody?

W trakcie badań laboratoryjnych nad pobraną próbką wody, sprawdza się między innymi kilkanaście ważnych czynników, które następnie porównywane są z określonymi wymogami w rozporządzeniu ministra z 2017 roku. Jeżeli któryś z wymienionych czynników jest za wysoki, wodę należy uzdatniać. Jeżeli nie da się jednak tego zrobić w warunkach domowych (a my wiemy, że się da!), to należy poszukać innego źródła wody. Takie badania można wykonać między innymi w terenowej stacji sanitartno – epidomiologicznej, czy też w prywatnym oddziale świadczącym takie usługi. Oczekiwanie na takie wyniki trwa kilka dni. Po ich upływie otrzymujemy orzeczenie o przydatności wody do picia, bądź gdy wynik będzie negatywny – zalecenia dotyczące jej uzdatniania. Zdarza się też sytuacja, że pomimo orzeczeniu do picia, jakość wody i tak nie jest zadowalająca. Można ją pić ale jest twarda albo ma nieprzyjemny zapach, albo jest po prostu niesmaczna. Duża ilość węglanu wapnia i magnezu jest odpowiedzialna także za powstanie kamienia w naszych czajnikach czy pralkach. To niekorzystnie wpływa na sprawność energetyczną, utrudnia to przewodzenie ciepła czy zwiększa straty przepływu.

Ile kosztuje badanie wody?

Za takie badanie zapłacimy co najmniej 250 zł. Dotyczy ono samych wskaźników fizykochemicznych. W wypadku badania mikrobiologicznego wody, koszty wynosi od 100 do 230 zł. Pełna analiza wynosi z kolei 350-400 zł. Czy te badania są drogie? Zależy jak na to patrzeć. Jeżeli interesuje nas własne zdrowie, które jest bezcenne to na pewno takowe nie są.

Czy wodę można przebadać w domu?

Oczywiście są domowe sposoby. Ich efekt jest zdecydowanie mniejszy niż w badaniu laboratoryjnym, ale można otrzymać podstawowe odpowiedzi. Po pierwsze można zakupić specjalnie do tego przygotowane testy, które można nabyć w markecie budowlanym. W takim badaniu możemy sprawdzić między innymi ogólną twardość wody, zawartość chloru i odczyn pH. Na opakowaniu otrzymujemy instrukcję, jak wykonać taki test. Wystarczy umieścić test do wody w temperaturze około 15-25 stopni. Po 2 sekundach wyjąć go i poczekać około 60 sekund na wynik. Wszystko jest w instrukcji, która zmieszczona jest w opakowaniu. Można wykorzystać go nie tylko w wodzie z kranu, ale na przykład sprawdzić jakość wody w studni.