Kto powinien pić dużo wody?

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wodę u dorosłego człowieka? To około 30 – 45 ml na kilogram masy ciała. Do tego trzeba jeszcze wziąć temperaturę na zewnątrz, stopień wilgotności i dzienną aktywność fizyczną. Dopiero na podstawie tych wszystkich danych można określić, kto ile musi pić wody.

Uczucie pragnienia – pij więcej wody!

Pierwszym symptomem do tego, że warto sięgnąć po szklankę wody jest uczucie pragnienia. Pojawia się najczęściej po dużym wysiłku fizycznym jak i z samego rana. Suchość o poranku w buzi pojawia się w następstwie wydychania pary  wodnej podczas snu. To wiąże się z potrzebą zaspokojenia pragnienia. Co ciekawe picie wody i jedzenie tuż po przebudzeniu powoduje przybieranie na wadze od 3 do nawet 4 kilogramów!

U zdrowych ludzi w normalnych warunkach, w organizmie istnieje równowaga między pobieraniem, a wydalaniem wody. Jednak pojawiają się sytuacje, nie tylko związane ze zdrowiem, ale także z czynnikami zewnętrznymi, czy sytuacjami, które nas spotykają i zaburzą równowagę powodując, że niektórzy powinni pić więcej wody. W takiej sytuacji osoby te muszą pić więcej wody. Przychodząc więc do setna sprawy.

Kto musi pić dużo wody?

  • Są to osoby odżywiające się zdrowo. Takie spożywające dużą ilość warzyw, owoców, ciemnego pieczywa i płatek śniadaniowych zawierających duże ilości błonnika. To wymaga picia większej ilości wody w celu popicia i łatwiejszego transportu pokarmu do żołądka. Tuż przed samym posiłkiem każdy powinien wypić szklankę wody. Wzmaga ona apetyt i ułatwia trawienie.
  • Osoby dużo podróżujące, będące w ciągłym ruchu zwłaszcza, gdy za oknem temperatura jest dość wysoka także powinny pamiętać o lepszym nawadnianiu organizmu.
  • Miłośnicy kawy i alkoholu także powinni sięgać po większą ilość wody. Alkohol czy kawa są moczopędne, oznacza to, że paradoksalnie bardziej odwadniają organizm.
  • Osoby pracujące aktywnie fizycznie. Praca na budowie, na wykończeniach, ogólnie praca fizyczna to duży wysiłek, przez co człowiek bardziej się poci, a w efekcie odwadnia się.
  • Ludzie, którzy przebywają w zamkniętych pomieszczeniach w czasie sezonu grzewczego. Tyczy się to w takim razie osób pracujących w małych biurach, czy też w trybie Home Office. W miastach gdzie jest wysokie stężenie smogu nie łatwo przewietrzyć pomieszczenie. W takim nagrzanym pokoju pojawiają się objawy związane z pieczeniem oczu, suchością oczu czy nosa. Wysuszają się błony śluzowe, które umożliwiają tym sposobem przedostanie się wirusom i bakterią.
  • Kobiety w ciąży i te, które karmią piersią.
  • Ciekawostka: Przeprowadzone zostało badanie na młodzieży. Ta, która piła większą ilość wody mineralnej – nie słodkich soków czy wód gazowanych – miała lepsze wyniki w nauce. Łatwiej było im się skoncentrować. Zapewne przez przyjmowanie mniejszych ilości cukru unikając słodkich wód. Dlatego także i młodzież powinna sięgać po większe ilości wody.