Masaru Emoto – Eksperymenty na wodzie

Masaru Emoto – człowiek ,który swoje życie poświęcił badaniu wody. Nazwaniem go twórcą żywej wody to z grubsza przesada, jednak sporą część odkryć w tym temacie na pewno zawdzięczamy jemu. Piszemy, że sporą część, bo tak naprawdę żeby poznać wodę i jej właściwości to nie wystarczy nam na to czasu. To tak ogromny i rozbudowany dział w nauce.

Masaru Emoto urodził się w Japonii, a konkretnie w Jokohamie 22 lipca 1943 roku. Zmarł 14 października 2014 roku w Szanghaju. Był pisarzem i badaczem, który zajmował się zagadnieniami struktury wody. Postawił słynną już teorię, która wywołała wiele spekulacji, zarówno negatywnych jak i pozytywnych związanych z tym, jak ludzkie emocje wpływają na wodę. Miały potwierdzać to liczne fotografowane pod mikroskopem kryształy wody. Przeprowadził kilka ciekawych eksperymentów, część z nich jest do dziś „powtarzana”, przez wielu ciekawskich.

Najbardziej znanymi eksperymentami Emoto były między innymi karteczki przyklejone na próbówce z czystą wodą czy badanie stanu zagrzybienia ryżu, który został umieszczony w naczyniu, a następnie zalany na kilka dni wodą. Jeżeli chodzi o eksperyment pierwszy, to analizowano w nim kształt kryształów, które tworzą się podczas konkretnych emocji wpływających na wodę. Do naczyń z czystą wodą zostały przyklejone kartki z takimi napisami jak „Grzeczność” Czy „Dziękuje”, a na niektórych widniały napisy typu „Nienawiść” czy „Diabeł”. Taką wodę następnie poddawano procesowi zamarzaniu, żeby sprawdzić jaki efekt się uzyska. Okazało się, że woda poddawana „dobrym” emocjom, czyli w tym przypadku pozytywnym słowom zamarzała i tworzyła pełno kształtne kryształy. Natomiast woda na których napisane były słowa negatywne, podczas zamarzania tworzyła głównie chaos, rozproszone cząsteczki, które swoim wyglądem za wiele nie przypominały. Zdjęcia jak i szczegółowe opisy można znaleźć w książce „Wieści z wody” („The Message from the water”). Również ciekawym eksperymentem było nalanie wody do trzech miseczek z ryżem. Po paru dniach jak wiadomo, ryż obrośnie pleśnią. Jeden z kubeczków poddawany był negatywnym emocjom, a drugi – pozytywnym. Jak zapewne wiadomo ryż z wodą poddany pozytywnym emocją obrósł w mniejszą ilość pleśni niż ten, który poddany został złym czynnikom.

Eksperyment z wodą i muzyką

Ciekawym eksperymentem było też poddawanie wody wpływom muzyki. Z jednej strony leciał Mozart czy muzyka relaksacyjna, a w drugiej mocny heavy metal. Jak twierdzi Emoto, muzyka tutaj działa na wodę jak na człowieka. W zależności od emocji słuchamy innej muzyki i poddajemy się jej działaniu. Gdy jesteśmy spokojni i chcemy odpocząć to włączamy muzykę relaksacyjną, dajemy uporządkować się emocją i poukładać. Gdy chcemy poszaleć i dać upust wielu emocjom, wybierzmy coś innego. Tak samo na to reaguje woda – przy muzyce relaksacyjnej kryształy tworzą się idealnie, a przy ostrej muzyce metalowej znów się rozpraszają.

Naukowcy badający te zjawiska przekonani są, że jest to sprawa oczywista ze względu na liczne cząsteczki i atomy. Przykładem tego może być wszystko wokół. Dla przykładu każda rzecz w kosmosie wibruje czy drga, wibrują elektrony, drży liść na drzewie czy krople wody w strumieniu które wywołują drgania powietrza. Pod wpływem dźwięku – czyli fali akustycznej – dochodzi do powstawania zjawiska sonoluminescencji. Jest to zjawisko powstawania fal świetlnych w cieczach poddawanych działaniu dźwięków (zwłaszcza ultradźwięków). Działając więc na ciało, czyli wodę, dźwiękami powodujemy emisję fal EM wewnątrz naszych organizmów. Jaki wpływ ma ta emisja na nasze ciała? Na to pytanie trudno jeszcze odpowiedzieć. Możemy mówić tylko o skutkach Skutki mogą być wyjątkowo negatywne, ale też i wyjątkowo pozytywne – w zależności od rodzaju dźwięku.