Top 5 ciekawostek o wodzie

Woda doskonale znana wszystkim ludziom, obecnie często marnowana, źle spożytkowana i niedoceniana, bo ogólnie dostępna to życiodajne źródło nie tylko nas ludzi, ale także całej planety. To dzięki niej powstało życie w każdej formie, jaką znamy.

Woda znana jest ze swoich właściwości, zwłaszcza żywa woda, która posiada wysoki odczyn pH, dostarczający naszemu organizmowi wiele wartościowych składników i pomaga mu nie tylko w odkwaszaniu ale między innymi w rzuceniu paru kilogramów. Skupmy się jednak w tym artykule na wodzie dobrze nam znanej, tej płynącej z kranów czy w rzekach. Ciekawi jesteście co ciekawego można dowiedzieć się o wodzie?

 

Ciekawostki o wodzie

  1. Ciało ludzkie składa się mniej więcej z 60-70% wody. O ile ten fakt jest znany doskonale każdemu, o tyle ciekawostką może być fakt, że dwie trzecie wody znajduje się wewnątrz naszych komórek.
  2. Człowiek musi pić, żeby żyć. Przeprowadzone badania dowiodły, że każdy człowiek wypija średnio 1 metr sześcienny, co daje 1000 litrów wody rocznie! Ta liczba robi wrażenie.
  3. Gorąca woda zamarza szybciej niż zimna woda. W sumie nikt za bardzo nie wie, dlaczego tak się dzieje. Nie udało się jeszcze tego ustalić. Określa się to efektem Mpemba, ale informacje w tym temacie kończą się na tym.
  4. Jak długo lubisz siedzieć pod prysznicem? Ciekawe ile wtedy zużywa się wody? Okazuje się, że przy 5 minutowym tradycyjnym przysznicu, jesteśmy w stanie zużyć nawet 200 litrów wody! Można to fajnie porównać z punktem czwartym. W ciągu roku wypijemy 5 naszych pryszniców.
  5. Wygrać wojnę wodą? A czemu nie! Leonardo Da Vinci i Nicollo Macchiavelli pewnego razu wymyślili plan w którym wykorzystają wodę, by wygrać wojnę. Planowali zmienić brzeg rzeki Arno. Sam Da Vinci słynął z tego, że miał obsesję na punkcie wody. Niestety plan okazał się nie realny, pomimo tego, że prace rozpoczęto, koszty zniechęciły wojsko i realizacja została wstrzymana. Co ciekawe dziś tamtym szlakiem przebiega autostrada A11.

Bonusowa ciekawostka:

Zwłaszcza dla Panów, miłośników zimnego piwa. Czy wiecie, że do produkcji 0,5l piwa potrzebne jest 150 litrów wody?