Uzdatnianie wody – o co w tym chodzi?

Uzdatnianie wody to termin z którym wiele osób na pewno się spotkało, ale nie każdy do końca wie o co w nim chodzi. To tak naprawdę skomplikowany proces, który polega na oczyszczeniu zanieczyszczonej wody do tego stopnia, by ta nadawała się do codziennego zastosowania. Między innymi nawet do picia!

Istnieją różne sposoby uzdatniania wody. Wszystko zależy także od celu. Woda uzdatniana jest między innymi na potrzeby komunalne, gdzie przeznaczona jest następnie do picia. Także na potrzeby przemysłowe – w tej sytuacji wykorzystywana jest głównie do celów grzewczych czy chłodniczych. Ostatecznie uzdatniana jest dla potrzeb medycyny oraz farmacji.

Substancje, które znajdują się w wodzie pojawiają się tam w skutek pochodzenia naturalnego lub wskutek działań ludzkich. To powodują, że przekroczone są różne normy związków – czy to żelaza, amoniaku czy magnezu. W takich sytuacjach nie ma mowy, by woda nie była uzdatniana. W innych przypadkach, gdy woda wykorzystywana jest w celach gospodarczych jej metody uzdatniania są różne. Mają np. na celu dostosowanie właściwości fizykochemicznych względem tego, jak będzie stosowana.

Mówiąc krótko uzdatnianie wody to oczyszczanie jej z zanieczyszczeń, szkodliwych substancji a także nadmiaru niektórych mimo wszystko ważnych w wodzie, czyli np. magnez bądź żelazo. Reasumując uzdatnianie wody to przystosowanie ich do wskazanego użytku, czyli np. do picia poprzez zmiękczanie, klarowanie, destylacje czy napowietrzanie. Tak uzdatniona woda powinna trafić do naszych kranów, a potem do naszego żołądka.

Warto wiedzieć!

Jak podawał Główny Urząd Statystyczny w 2016 roku blisko 92% Polaków korzystało z sieci wodociągowej. W miastach z wodociągu korzystało około 97%, a w terenach wiejskich 85%. Jednak w wielu przypadkach woda z sieci nie nadawała się do picia, pomimo tego, że była uzdatniana! Nie spełniała także oczekiwań odnośnie smaku czy zapachu.

Każdą wodę z której korzystamy można poddać badaniom. Pisaliśmy o tym w artykule Jak wykonać badanie wody – można to zrobić sposobem domowym, albo udać się do specjalnego laboratorium.

Gdzie się odbywa uzdatnianie wody?

Wodę uzdatnia się w specjalnie do tego przygotowanej stacji. To specjalna budowla, która wyposażona jest w zależności od potrzeb specjalny filtry ciśnieniowe, aeratory, sprężarki, zbiorniki sprężonego powietrza, pompy, zbiorniki czy odstojniki. Zadaniem takiej sytuacji jest uzdatnianie wód gruntownych. Taka woda dostarczana jest następnie do naszych kranów. Pozostaje jednak jeszcze jedna część, a konkretnie popłucze wody, które odprowadzane jest do gruntu lub sieci sanitarnej.

W Polsce taka stacja znajduje się między innymi w Słubicach. Można zobaczyć jak to wygląda.