Woda dla kobiety w ciąży

Jesteś w ciąży? Albo planujesz ciąże? Zapewne zastanawiasz się nad swoją dietą i rolą, jaką spełnia woda w tym pięknym czasie. Warto podkreślić, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta w tym czasie znacząco. Spowodowane jest to między innymi zwiększoną objętością krwi, rozwojem tkanek płodu, błony płodowych i powiększającej się macicy. Dlatego picie wody, najlepszej jakości wody w tym czasie jest kluczowe dla Ciebie i dla rozwijającego się dziecka.

Ile pić wody w ciąży?

To kluczowe pytanie, które zadaje sobie większość kobiet w ciąży. Według przeprowadzonych badań okazuje się, że zapotrzebowanie kobiety w ciąży na wodę wynosi około 2300 ml na dobę. W czasie ciąży zwiększa się i jest większe o nawet 300 ml niż u kobiet nie będących w ciąży. Kobiety w czasie ciąży powinny najlepiej wypijać wodę niegazowaną mineralną. Powinny ją spożywać w małych porcjach, by stale uzupełniać jej niedobór. Należy pamiętać o tym szczególnie w czasie trwania upławów i przy zwiększonej aktywności fizycznej. Warto zadba również o odpowiednią temperaturę wody. Ta powinna wynieść około 15 ᵒC.

Jak wspomnieliśmy – kobiety powinny w tym okresie sięgać zdecydowanie po wodę niegazowaną. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Choć woda gazowana nie znajduje się na czarnej liście produktów, to może powodować podrażnienia błony śluzowej żołądka. To z kolei powoduje wzdęcia. By uniknąć tych niepotrzebnych problemów warto sięgać po wersje niegazowaną.

Jaka woda w ciąży?

A co z wersją wody źródlanej? Oczywiście, że może stanowić element diety kobiety w ciąży! Wykorzystać można wodę źródlaną, naturalną wodę mineralną lub średniozmineralizowaną. My ze swojej strony polecamy też oczywiście Żywą Wodę, która bogata jest w Ph. Należy jednak zwrócić uwagę na zawartość składników mineralnych. W zależności od ilości minerałów, stosowana być jako forma profilaktyki, na przykład przy nadciśnieniu indukowanym ciąży. Jeżeli woda bogata jest w jony wapnia może chronić nas przed osteoporozą.  Wszystko to jednak powinno odbyć się po przeprowadzeniu konsultacji z lekarzem. Zwłaszcza przy piciu wody której suma składników mineralnych przekracza 1500 mg/l.