Zielona woda w Oczku Wodnym

Zielona woda w oczku wodnym. Albo stawie? Co może sugerować? Problem ten pojawia się najczęściej w małych oczkach wodnych, które właściciele dużych działek lubią sobie sprawić. Takie płytkie i małe oczka wodne są idealnym miejscem do rozwoju glonów i to właśnie one są odpowiedzialne za zielony kolor wody.

Mały stawik, małe oczko wodne, niski poziom wody – to powoduje, że jest ona w stanie bardzo szybko się nagrzać, a z kolei zaś nagrzana woda jest idealnym miejscem dla rozwoju glonów.

Glony są szczególnie wtedy kłopotliwe. Nie ma z nimi większych problemów w dużych zbiornikach, gdzie woda nagrzewa się dłużej. Jak nie dopuścić do rozwoju glonów i zazielenienia wody w oczku wodny?

Duża ilość glonów w oczku wodnym to nie tylko problemy estetyczne, to także duże zagrożenie dla ryb i roślin, które tam się znajdują. Najlepszym sposobem jest więc zapobieganie powstaniu glonów w oczku wodnym. Z tego powodu warto zrobić między innymi:

Zbiornik o co najmniej 50 cm głębokości gdy znajdują się w nim jedynie rośliny, a 1 m głębokości gdy planujesz hodować także ryby.
Sypać pokarm raz dziennie – nie przekarmiać ryb, żeby pokarm nie opadał na dno i nie gnił.

Sadzenie roślin podwodnych – produkują potrzebny tlen, który oczyszcza wodę

Umieszczenie na dnie ażurowych worków wypełnionych kwaśnym torfem – te związki uwalniają się w czasie jego leżakowania i hamują wzrost glonów

Jak pozbyć się glonów?

Co jeżeli już pojawiły się glony? Jak się ich pozbyć? Istnieje kilka sposobów by się ich pozbyć.

Po pierwsze można zrobić to ręcznie. Wtedy najlepiej zaopatrzyć się także w dobry sprzęt do pływania, wskoczyć do wody i postarać się je wyłowić. Należy uważać jednak, by nie zrobić w dnie dziur. Można spróbować także chemicznym sposobem. W marketach znajduje się wiele środków chemicznych, które można zastosować, jednak nie za często! Najlepiej raz na sezon. O ile nie są szkodliwe dla zwierząt w oczku wodnym, o tyle mogą niekorzystnie wpływać na rozwój innych roślin w wodzie. Przy zakupie warto zapoznać się z etykietą zamieszczoną na opakowaniu bądź zapytać producenta. Ostatnią metodą są filtry. Tutaj do wyboru mamy filtry mechaniczne, biologiczne lub filtry wytwarzające promienie ultrafioletowe. Musimy zwrócić uwagę jednak na jego wydajność. Nie powinniśmy filtrować całej wody w zbiorniku więcej niż raz na 10 godzin. Inaczej nie spełni on swoich założeń.

Długotrwałe uzdatnianie wody w oczku

Aby ostatecznie uzdatnić naszą wodę w oczku wodnym, można posłużyć się także aktywną kulą. To dedykowane rozwiązanie do rewitalizacji oczek wodnych, rzek, stawów hodowlanych czy jezior. Woda wzorcowa, która znajduje się w aktywnej kuli podnosi jej poziom pH, przez co woda wzbogaca się o dodatkowe minerały, a to sprzyja rozrostu roślinom, dając im więcej dostępu do tlenu i uprawie hodowli ryb.