Woda w organizmie człowieka

Jaką rolę w organizmie pełni woda? To najważniejszy składnik organizmu. Stanowi około 60% masy ciała dorosłego mężczyzny. U kobiety jest to około 55%. Woda jest niezbędna do życia. Życia nie tylko człowieka ale i całej planety. Jaką rolę pełni w organizmie człowieka?

Najprościej mówiąc – dzięki niej żyjemy. Jej obecność jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Reguluje temperaturę ciała, pomaga w transporcie pokarmu, a w tym składników odżywczych. Bierze udział w przemianie materii i wszystkich reakcjach biochemicznych, które zachodzą w organizmie ludzkim. Dlatego także jej jakość jest niezwykle istotna. Słodkie wody gazowane czy soki, które posiadają ogromne ilości sztucznych substancji i słodzików nie zapewnią gospodarce ludzkiego organizmu odpowiedniego nawodnienia. Mogą jedynie czasem zagasić pragnienie czy zaspokoić nasze kubki smakowe.

Dlatego warto sięgać po wodę najwyższej jakości. Sprawdzoną, przebadaną i bogatą w minerały i składniki odżywcze. Pierwszym dobrym wyborem będzie woda mineralna z odpowiednim pH. Jeszcze lepszym oczywiście żywa woda.

Jakie funkcje pełni woda w organizmie człowieka?

Prócz wymienionych funkcji, takich jak regulacja temperatury ciała czy udział w procesach przemiany materii jest jeszcze spora część funkcji, które widoczne są każdego dnia. Między innymi pomaga nam w przeżuwaniu pokarmu. Organizm ludzki produkuje ślinę. Podczas przeżuwania pokarmu pomaga nam połknąć pokarm i lepiej przetransportować do żołądka. Bez udziału wody, pokarm miałby duży problem przedostać się przez przełyk. Mieliście zapewne taką sytuacje, że „jedzenie stanęło” wam w gardle? Zdarza się tak przy połykaniu większych ilości pokarmów i w momencie, gdy wyprodukowana została za mała ilość śliny.

Potrzebna jest także dla oczu. Woda stanowi ochronę między innymi dla gałek ocznych. To dzięki niej oczy nas nie pieką, nie szczypią i nie bolą.
Woda pomaga nam także w codziennym funkcjonowaniu. Wpływa na prawidłową ruchliwość. Konkretnie na ruchliwość stawów. Można powiedzieć, że jest niczym olej w silniku samochodowym, dzięki któremu elementy nie ocierają się o siebie, a płynnie pracują. Tak samo jako składnik płynu magazynowego wypełniającego torebki stawowe, pomaga w ich prawidłowej ruchliwości.

Zobacz także ile wody powinniśmy dostarczać organizmowi i w jakim wieku.

Dlatego warto pić wodę. Dzięki niej wszystko działa w ludzkim organizmie jak dobrze naoliwiona maszyna. Pijąc dużo wody cieszymy się dużo lepszym zdrowiem i samopoczuciem.